HG-J12-T20P1-20L Laser Proximity Sensor
You may also like
  • CHINT ZTSVG series product
    CHINT ZTSVG series product
  • 405428 ACB Closing Release 220/250V - CC250 GE GHAS
  • CHINT NXRC Contactor Relay
    CHINT NXRC Contactor Relay
  • CHINT Diaphragm Gas Meter (Aluminum) - G1.6/G2.5/G4
  • Belimo 01ST-5E3 Contact Temperature Sensor passive, Ni1000 (JCI), Probe diameter 0.24" [6 mm], cable 2 m, 2-wire
Description
Shipping & delivery
Type and Specification
Model HG-J12-T20N1-20L
HG-J12-T20N2-20L
HG-J12-T20P1-20L
HG-J12-T20P2-20L
Thread size M12*60mm
Detection distance 20mm
Detection of spot size 4mm
Detection mode through beam type
Light source Infrared ray LED (880nm)The laser beam is invisible.
The laser spot is visible.
Output mode NPN NO, NPN NC, PNP NO, PNP NC
Power supply 10-30VDC
No-load current <10mA
Maximum load current 150mA
Leakage current <0.01mA
Voltage drop <1V
Switching frequency 120Hz
Response time 0.1ms
Switching hysteresis <15% (sr)
Repeat accuracy <1.0% (sr)
Protection class IP67
Environment humidity 35-95%
Operating temperature -5~+50℃ (23~122℉)
Temperature drift <10% (sr)
Short circuit protection Yes
Indicator light Yes
Housing material 304 stainless steel
Connection method Direct lead wire
Cable length 2m
Related products
HS Group - Electrical Automation Products
Read more Quick View
Terminals & Bars
Schneider Stc510 terminal temperature 2000 mm cable 5123220000