E2E-X10Y1 2M Proximity Sensor Cylinder type
You may also like
  • CHINT NL1 Residual Current Operated Circuit Breaker
  • PV-LY-T3 BRANCH CONNECTOR
    PV-LY-T3 BRANCH CONNECTOR
  • Placeholder
  • Dwyer Series SGY 2 Industrial Pressure Gages SGY-D10122N
  • CHINT OUVR-1 Self-recovery Overvoltage & Undervoltage Protector
Description
Shipping & delivery
(with screw), Sensing distance: 10 mm, Shielded, AC 2-wire, NO, Pre-wired model, Standard PVC cable (oil resistant), 2 m.
Sensing head size M30
Type Cylinder type (with screw), Shielded
Power source AC 2-wire models
Sensing distance 10 mm ±10%
Setting distance 0 to 8 mm
Differential distance 10% max. of sensing distance
Sensing object Ferrous metal (Sensitivity lowers with non-ferrous metals.)
Standard sensing object Iron 30 x 30 x 1 mm
Response frequency 25 Hz
Power supply voltage 24 to 240 VAC
Operating voltage range 20 to 264 VAC
Leakage current 1.7 mA max.
Control output (Switching capacity) 5 to 300 mA
Indicator Operation indicator (red)
Operation mode NO
Protective circuit Surge suppressor
Ambient temperature (Operating) -40 to 85 ℃(with no freezing or condensation)
Ambient temperature (Storage) -40 to 85 ℃(with no freezing or condensation)
Ambient humidity (Operating) 35 to 95 % (with no condensation)
Ambient humidity (Storage) 35 to 95 % (with no condensation)
Temperature influence ±15% max. of sensing distance at 23 ℃ in the temperature range of -40 to 85 ℃
±10% max. of sensing distance at 23 ℃ in the temperature range of -25 to 70 ℃
Voltage influence ±1% max. of sensing distance at rated voltage in the rated voltage ±15% range
Insulation resistance Between charged parts and the case: 50 MΩ min. at 500 VDC
Dielectric strength Between charged parts and the case: 4,000 VAC 50/60 Hz 1 min
Vibration resistance Destruction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h
Related products
Read more Quick View
Terminals & Bars
HS Group - Electrical Automation Products
Read more Quick View
Terminals & Bars
Schneider Stc510 terminal temperature 2000 mm cable 5123220000