M12 Capacitive Proximity Sensor Switch Shield Type LJC12A3-2-Z
You may also like
  • Belimo EFB24-MFT Damper Actuator, 270 in-lb [30 Nm], Spring return, AC/DC 24 V, MFT/programmable, 2...10 V
  • CHINT Lug Terminal LTC
    CHINT Lug Terminal LTC
  • LLJ18A3-15-Z/P1 Long Distance Proximity Sensor
  • PV-LY-T4 BRANCH CONNECTOR
    PV-LY-T4 BRANCH CONNECTOR
    Weidmuller UR20-FBC-EC Remote I/O fieldbus coupler, IP20, Ethernet, EtherCAT Item No. 1334910000
  • 6SL3210-1KE11-8AB2 VFD 0.55KW - Siemens Siemens GHAS
Description
Shipping & delivery
BY Detector 1-2mm 10-30VDC 200mA PNP Normally Open(NO) 3 Wires.
Used in common places with medium enviroment resistance.
Red LED indicates that it’s available to detect the sensor operation state. Economic,
and simple operation. Widely used, can be substitution of min-type switch and limit switch.
  • Mounting Hole Diameter: 12mm
  • Detecting Distance: 2mm±10%; Set Distance: 0-1.7mm
  • Output Type: PNP NO(Normally Open); Screen Shield Type
  • Current Output: 200mA; Working Voltage: 10-30 VDC
  • Detect Object: Can detect any dielectric
Related products
Schneider Electro-Mechanical Thermostats TC100 Series TC103-3A2
Read more Quick View
Terminals & Bars
Read more Quick View
Terminals & Bars
HS Group - Electrical Automation Products
Schneider Stc510 terminal temperature 2000 mm cable 5123220000