Phoenix Contact Primary-switched Power Supply – QUINT-PS/3AC/24DC/40
Add to wishlist
Category: Switching Low Voltage Products
Brand: PHOENIX CONTACT
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin Whatsapp
You may also like
  • Series Current Input Isolator Active Type DC24V or AC220V power supply
  • Dwyer Series DPGA 1% Digital Pressure Gage DPGA-00
  • E3F1-R1 Serie Foto-elektrische sensorschakelaar Reflecterende
  • CHINT AL-X3 Alarm Contact
    CHINT AL-X3 Alarm Contact
  • CHINT NQ2 Direct On-line Starter
Description
Shipping & delivery
The Phoenix Contact Primary-switched power supply QUINT POWER (model QUINT-PS/3AC/24DC/40) delivers 24 V DC at 40 A from a 3-phase AC input. This primary-switched power supply is ideal for industrial automation, PLC systems, and motor control centers. It ensures stable power for critical equipment. Additionally, it uses SFB Technology (Selective Fuse Breaking) to protect connected devices from short circuits. This feature maintains continuous operation without interruptions.