AE3S-GS30P1 Optical Slot Sensor
You may also like
  • TL-W3MB1 2M Flat Inductive Proximity Sensor
  • CHINT Handle Lock KLK
    CHINT Handle Lock KLK
  • Placeholder
    CHINT NU5-I+II Low-Voltage Surge Protective Device (SPD)
  • Emerson ASCO 202 Preciflow Proportional Valve
Description
Shipping & delivery
Type and Specification
Dimension 20*55*72mm
DC type NPN NO AE3S-GS30N1
NC AE3S-GS30N2
NO+NC AE3S-GS30N3
PNP NO AE3S-GS30P1
NC AE3S-GS30P2
NO+NC AE3S-GS30P3
Detection range 30mm
Detection target Opaque object
Detection range regulation Sensitivity controller
Response time 1ms
Connection delay 1.5ms
Light source Infrared light 660nm
Power supply DC type: DC 12-24V (6-36V),
impulse (p-p) 10% below
Withstand voltage AC1000V 50/60Hz 1min ,
between charging part and housing
Voltage influence Inside ±15% rated supply voltage range,
at rated supply voltage value,
inside ±10% detection distance
Consumption current N/P type: ≤20mA, A type: ≤1.7mA
Control output N/P type: ≤200mA, A type: ≤200mA
Loop protection N/P/D type: reversal connection protection,
surge absorption,
load short-circuit protection,
A type: surge absorption
Ambient temperature & humidity Operation temperature/storage temperature:
-30~+65℃
(no freeze, no dew); Operation humidity/storage humidity: 35~95%RH
Temperature influence Temperature range -30~+65℃,
at +23℃, ±15% detection distance;
Temperature range -25~+60℃,
at +23℃, ±10% detection distance
Insulation impedance ≥50MΩ (DC500 megameter),