Eaton Power Defense 4 Breaker PDC43K0800TAAS
You may also like
  • DM-209 With Connection Tube Probe Platinum Resistance
  • 1SAM250000R1007 / MS116-2.5 ABB compact 45 mm width device with a rated operational current of Ie = 2.5 A. This device is used to manually switch on and off motors
  • Pure Copper Busbars 99.9%
    Pure Copper Busbars 99.9%
  • FE102P1K1T 1.1 KW FD Danfoss HVAC Driver Gromet Danfoss GHAS
  • PSN30-15DN Sensor inductive
    PSN30-15DN Sensor inductive
Description
Shipping & delivery
IEC/CCC, 3-Pole,50kA/50kA, 800A,Thermal Magnetic, Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic, Screw Terminals, Metric Tapped Conductors.
Catalog Number
PDC43K0800TAAS
Model Code
PDC43K0800TAAS
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
209.6 mm
Product Weight
29 lb
Delivery program
Amperage Rating
800 A
Number of poles
Three-pole
General information
Series
Power Defense
Related products
HS Group - Electrical Automation Products
Read more Quick View
Terminals & Bars
Schneider Stc510 terminal temperature 2000 mm cable 5123220000