Eaton Power Defense molded case circuit breaker PDC44N0800TAAS
You may also like
  • Series AC Current/Voltage Transmitter(Loop power supply)
  • Proximity Switch Sensor Induction Proximity ASN05
  • MITSUBISHI ELECTRIC HG-KN Brake Servomotor HG-KN13BJ
  • CHINT The Noark B4 series hydraulic-magnetic MCB
  • 1SDA073918R1 / E6.2 W FP Iu=5000 4p HR HR ABB FOUR-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS
  • TL-Q5 20mm Distance Sensitive Metal Detection Square Switch Inductive Proximity Sensor
Description
Shipping & delivery
Eaton Power Defense 4 Breaker, IEC/CCC, 4-Pole (100% Neutral Protection),70kA/70kA,
800A,Thermal Magnetic, Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic, Screw Terminals, Metric Tapped Conductors.
Catalog Number
PDC44N0800TAAS
Model Code
PDC44N0800TAAS
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
279.4 mm
Product Weight
37 lb
Delivery program
Amperage Rating
800 A
Number of poles
Four-pole
General information
Series
Power Defense
Related products
Schneider STD Series temperature sensor STD500-150 duct 150 mm Continuum compatible 5123074010
Read more Quick View
Terminals & Bars
Read more Quick View
Terminals & Bars
Copper Bar
Copper Bar
Schneider SXWS SmartX temperature sensor  LCD display setpoint override cover included SXWSATXXXSLX
Schneider STD400-04 duct temperature transmitter sensor 0-100 °C 006920681
Eaton Power Defense molded cas...
We are at your Service 24/7 ... Whatsapp : +90 553 122 89 38
Useful Links
  • Home
  • About us
  • Products
  • DOWNLOADS
  • References
  • Partners
  • Contact us
Products
  • Current Transformers
  • Metal Enclosures
  • Terminal Block
Contact Us
Turkey Headquarter:
Email = info@hsgrup.com.tr
Phone = +90 553 122 89 38
Mon – Fri 9:00 AM to 6:30 PM SUNDAY – Closed
Address: A: HALİL RIFAT PAŞA MAH. YÜZER HAVUZ SK. PERPA TİC MER B BLOK NO: 543 ŞİŞLİ / İSTANBUL
China Office:
HUANGGANG HS GRUP ELEKTRIK CO LTD
Address: Room 4, 7F, Building 2, Chibi Yuan,4 Chibi Lake Road, Huangzhou District, Huanggang City, Hubei Province