Eaton Power Defense molded case circuit breaker PDC53K1600D2YR
Add to wishlist
Category: Terminals & Bars
Brand: Eaton
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin Whatsapp
You may also like
  • CHINT NVF2G-S General Purpose variable frequeny drive
  • 405428 ACB Closing Release 220/250V - CC250 GE GHAS
  • Fuse LYPV-H2XL
    Fuse LYPV-H2XL
  • CHINT 9FP series DC fuses and fuse holders
Description
Shipping & delivery
Power Defense IEC/CCC, Frame 5, Three Pole, 1600A, 50kA/415V,
PXR20D LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI & Relays, Rear Terminals-Included.
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDC53K1600D2YR
UPC
Product Length/Depth
629 mm
Product Height
365 mm
Product Width
387 mm