HG-J18-T20P1-20L Laser Proximity Sensor
You may also like
  • MITSUBISHI ELECTRIC TH-T18 Thermal Relays TH-T18KP 0.12A
  • CHINT XJ3 Phase failure and phase sequence protective relay
  • Dwyer Series MDS Miniature Pressure Switch MDS-0
Description
Shipping & delivery
Type and Specification
Model HG-J12-T20N1-20L
HG-J12-T20N2-20L
HG-J12-T20P1-20L
HG-J12-T20P2-20L
Thread size M12*60mm
Detection distance 20mm
Detection of spot size 4mm
Detection mode through beam type
Light source Infrared ray LED (880nm)The laser beam is invisible.
The laser spot is visible.
Output mode NPN NO, NPN NC, PNP NO, PNP NC
Power supply 10-30VDC
No-load current <10mA
Maximum load current 150mA
Leakage current <0.01mA
Voltage drop <1V
Switching frequency 120Hz
Response time 0.1ms
Switching hysteresis <15% (sr)
Repeat accuracy <1.0% (sr)
Protection class IP67
Environment humidity 35-95%
Operating temperature -5~+50℃ (23~122℉)
Temperature drift <10% (sr)
Short circuit protection Yes
Indicator light Yes
Housing material 304 stainless steel
Connection method Direct lead wire
Cable length 2m
Related products
Schneider SXWS SmartX temperature sensor  LCD display setpoint override cover included SXWSATXXXSLX
Read more Quick View
Terminals & Bars
Schneider SLR320 electronic light transmitter 006920630
Read more Quick View
Terminals & Bars
Schneider SLO320 Outdoor Electronic Light Transmitter 006920640
Allen bradley Guardmaster Safety Relay Expand Module  440R-EM4R2
M18 Diffuse Laser Point photoe...
AE3F-DS10 A Class Diffuse Phot...
We are at your Service 24/7 ... Whatsapp : +90 553 122 89 38
Useful Links
  • Home
  • About us
  • Products
  • DOWNLOADS
  • References
  • Partners
  • Contact us
Products
  • Current Transformers
  • Metal Enclosures
  • Terminal Block
Contact Us
Turkey Headquarter:
Email = info@hsgrup.com.tr
Phone = +90 553 122 89 38
Mon – Fri 9:00 AM to 6:30 PM SUNDAY – Closed
Address: A: HALİL RIFAT PAŞA MAH. YÜZER HAVUZ SK. PERPA TİC MER B BLOK NO: 543 ŞİŞLİ / İSTANBUL
China Office:
HUANGGANG HS GRUP ELEKTRIK CO LTD
Address: Room 4, 7F, Building 2, Chibi Yuan,4 Chibi Lake Road, Huangzhou District, Huanggang City, Hubei Province