LLJ30A3-25-Z/P1-T Long Distance Proximity Sensor
You may also like
  • 430630 80A TP 50KA MCCB - FDN36TD080GD GE GHAS
  • MITSUBISHI ELECTRIC Frequency Inverters F800-E Series FR-F840-00023-E2-60
  • Schneider 5152320000 SCD Series CO2 transmitter, SCD510-H, duct, temperature sensor, 1.8k ohm T3 thermistor, humidity sensor, Continuum compatible
  • MITSUBISHI ELECTRIC Compact and Intelligent Inverter FR-CS82S-025-60
  • Inductive Voltage Transformer EOF high voltage
Description
Shipping & delivery
Specification
Output type NPN NO LLJ30A3-25-Z/N1-T
NPN NC LLJ30A3-25-Z/N2-T
NPN NO+NC LLJ30A3-25-Z/N3-T
PNP NO LLJ30A3-25-Z/P1-T
PNP NC LLJ30A3-25-Z/P2-T
PNP NO+NC LLJ30A3-25-Z/P3-T
DC NO LLJ30A3-25-Z/D1-T
DC NC LLJ30A3-25-Z/D2-T
AC NO LLJ30A3-25-J/A1-T
AC NC LLJ30A3-25-J/A2-T
Installation method Non mount
Rated operating distance Sn 25mm
Ensuring a reliable range of motion for distance Sa 0…26mm
Standard test substance 88*88*1t(Q253A)
Rated voltage UB NPN/PNP/D :DC:10…30VDC , AD:AC/DC:24-250V
Switching frequency f NPN/PNP/D:0.1KHz , AD:40Hz
Hysteresis range 1-15% of detection distance
Repeatability <3% of detection distance
No-load current Io <15mA
Leakage current Ir <100uA
Voltage drop Ud NPN/PNP/D:<2.5V,D:<3.5V , AD:<10V
Working current IL NPN/PNP:<200mA , D:<100mA , AD:<300mA
Circuit protection Reverse polarity protection,
output short circuit protection, surge absorption
Switch status indication Red LED indicator
Ambient temperature -25°C…70°C (248…358K)
Temperature effect -25°C…70°C, within 10% of detection distance at +24°C
Environment humidity 35…95%RH
The effect of voltage <3%
Wiring form Connector
Shell material Brass Pearl Nickel Plated
Sensing surface PBT
Protection class IP66
High pressure 1000V AC, 50/60Hz for 1 minute,
between the whole charging unit and the case
Insulation resistance 50MΩ or more (DC500V) ,
between the whole charging part and the case
Vibration resistant 10~55 Hz, complex amplitude,
1.5mm X, Y, Z directions 2H each