LLJ30A3-15-Z/P1-T Long Distance Proximity Sensor
You may also like
  • Siemens SKD82.51U SKD Valve Actuator
  • Dwyer Series 1000W Weatherproof Diaphragm Operated Pressure Switch 1003W-A1-D
  • PV-LY-T2 BRANCH CONNECTOR
    PV-LY-T2 BRANCH CONNECTOR
  • Siemens ASK77.3 Mounting kit Actuator Bracket
  • HFWF3080L 80A TP 70KA MCCB Cutler Hammer GHAS
  • TOW-SET SPANNERS
    TOW-SET SPANNERS
Description
Shipping & delivery
Specification
Output type NPN NO LLJ30A3-15-Z/N1-T
NPN NC LLJ30A3-15-Z/N2-T
NPN NO+NC LLJ30A3-15-Z/N3-T
PNP NO LLJ30A3-15-Z/P1-T
PNP NC LLJ30A3-15-Z/P2-T
PNP NO+NC LLJ30A3-15-Z/P3-T
DC NO LLJ30A3-15-Z/D1-T
DC NC LLJ30A3-15-Z/D2-T
AC NO LLJ30A3-15-J/A1-T
AC NC LLJ30A3-15-J/A2-T
Installation method Flush mount
Rated operating distance Sn 15mm
Ensuring a reliable range of motion for distance Sa 0…12mm
Standard test substance 45*45*1t(Q253A)
Rated voltage UB NPN/PNP/D :DC:10…30VDC , AD:AC/DC:24-250V
Switching frequency f NPN/PNP/D:0.25KHz , AD:40Hz
Hysteresis range 1-15% of detection distance
Repeatability <3% of detection distance
No-load current Io <15mA
Leakage current Ir <100uA
Voltage drop Ud NPN/PNP/D:<2.5V,D:<3.5V , AD:<10V
Working current IL NPN/PNP:<200mA , D:<100mA , AD:<300mA
Circuit protection Reverse polarity protection,
output short circuit protection,
surge absorption
Switch status indication Red LED indicator
Ambient temperature -25°C…70°C (248…358K)
Temperature effect -25°C…70°C, within 10% of detection distance at +24°C
Environment humidity 35…95%RH
The effect of voltage <3%
Wiring form Connector
Shell material Brass Pearl Nickel Plated
Sensing surface PBT
Protection class IP66
High pressure 1000V AC, 50/60Hz for 1 minute,
between the whole charging unit and the case
Insulation resistance 50MΩ or more (DC500V) ,
between the whole charging part and the case
Vibration resistant 10~55 Hz, complex amplitude 1.5mm X, Y, Z directions 2H each