MITSUBISHI ELECTRIC Air Circuit Breaker AE1600-SW 4P BARE FIXED AX10
Add to wishlist
Category: Terminals & Bars
Brand: MITSUBISHI ELECTRIC
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin Whatsapp
You may also like
  • 1SFA896110R7000 / PSR37-600-70 ABB rated maximum operational current of 37 A with an operating voltage span from 208...600 V AC
  • CHINT NCK3 Definite Purpose Contactor 20~90A
  • belimo damper actuator
  • 1SFA897111R7000 / PSE170-600-70 ABB rated maximum operational current of 170 A with an operating voltage span from 208...600 V AC
  • LY21-2 CAT1/CAT4/CAT8 RJ45 NETWORK SURGE PROTECTIVE DEVICE
  • CHINT NM8N Moulded Case Circuit Breaker
Description
Shipping & delivery
Switch-disconnector; In max=1600A; Icw (1s) = 65kA; 5a5b.
Series AE-SW SERIES
Type FIXED TYPE
Frame Size 1600
Rated Voltage (V) 690
Number of Poles 4
Rated Current (A) 1600
Current Type AC
Current Range Ir (A) 800-1600
Breaking Capacity at 500V (kA) 65