Eaton Power Defense molded case circuit breaker PDC53K1600D2YR
Add to wishlist
Category: Terminals & Bars
Brand: Eaton
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin Whatsapp
You may also like
  • MITSUBISHI ELECTRIC TH-T25 Thermal Relays TH-T25KP 0.24A
  • MITSUBISHI ELECTRIC Pushbutton switch type BL227XB-K02VN-P
  • Siemens 141-0522 Electric Surface-Mount Thermostat
  • 5143D Guideway RS485 serial port server /Modbus gateway
  • MITSUBISHI ELECTRIC Miniature Circuit Breaker BHW-T10 3P Type C 10A
Description
Shipping & delivery
Power Defense IEC/CCC, Frame 5, Three Pole, 1600A, 50kA/415V,
PXR20D LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI & Relays, Rear Terminals-Included.
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDC53K1600D2YR
UPC
Product Length/Depth
629 mm
Product Height
365 mm
Product Width
387 mm