Eaton Power Defense 4 Breaker PDC44N0800TAAS
You may also like
  • CHINT CB-125G Moulded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • AC surge protective device LY1-12.5/4(S)PLUGGABLE MULTI-POLE SPD
  • CHINT A25 ACB 600~2500A
    CHINT A25 ACB 600~2500A
  • TD-09 retroreflective Photo-Electric Sensor Switch Reflector
  • MITSUBISHI ELECTRIC MR-J4-B Digital AC-Servo Amplifier MR-J4-60B4-RJ
Description
Shipping & delivery
IEC/CCC, 4-Pole (100% Neutral Protection),70kA/70kA, 800A,Thermal Magnetic,
Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic, Screw Terminals, Metric Tapped Conductors.
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDC44N0800TAAS
Model Code
PDC44N0800TAAS
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
279.4 mm
Product Weight
37 lb
Product Type
Molded case circuit breaker
Delivery program
Amperage Rating
800 A
Number of poles
Four-pole
General information
Series
Power Defense
Related products
Copper Bar
Read more Quick View
Terminals & Bars
Copper Bar
Read more Quick View
Terminals & Bars
HS Group - Electrical Automation Products
Schneider STD Series temperature sensor STD591 average duct Continuum compatible 5123086010
Eaton Power Defense 4 Breaker ...
Eaton Power Defense molded cas...
We are at your Service 24/7 ... Whatsapp : +90 553 122 89 38
Useful Links
  • Home
  • About us
  • Products
  • DOWNLOADS
  • References
  • Partners
  • Contact us
Products
  • Current Transformers
  • Metal Enclosures
  • Terminal Block
Contact Us
Turkey Headquarter:
Email = info@hsgrup.com.tr
Phone = +90 553 122 89 38
Mon – Fri 9:00 AM to 6:30 PM SUNDAY – Closed
Address: A: HALİL RIFAT PAŞA MAH. YÜZER HAVUZ SK. PERPA TİC MER B BLOK NO: 543 ŞİŞLİ / İSTANBUL
China Office:
HUANGGANG HS GRUP ELEKTRIK CO LTD
Address: Room 4, 7F, Building 2, Chibi Yuan,4 Chibi Lake Road, Huangzhou District, Huanggang City, Hubei Province