Eaton Power Defense molded case circuit breaker PDC53K1600D3MM
You may also like
  • capacitive proximity sensor switch LJC18A3-5-Z/AY
  • Dwyer Series 1950 Explosion-Proof Differential Pressure Switch 1950P-2-2F
  • 1SDA072372R1 / E2.2B 2000 Ekip Dip LSI 3p WMP ABB THREE-POLE WITH SOLID-STATE
  • SIEMENS 3SK1111-2AB30 SIRIUS safety relay Basic unit Standard series Relay enabling circuits 3 NO contacts plus Relay signaling circuit 1 NC contact Us = 24 V AC/DC Spring-type terminal (push-in)
  • Dwyer Series MS Magnesense Differential Pressure Transmitter MS-121
  • CHINT NKG1 time switch automatic control circuit
Description
Shipping & delivery
Power Defense IEC/CCC, Frame 5, Three Pole, 1600A, 50kA/415V,
PXR20D LSIG w/ Modbus RTU & Relays, Conductor Extensions-Metric.
Catalog Number
PDC53K1600D3MM
UPC
Product Length/Depth
470 mm
Product Height
274 mm
Product Width
305 mm
Product Weight
29937 g
Compliances
Contact Manufacturer
Product Type
Molded case circuit breaker
Related products
Read more Quick View
Terminals & Bars
Read more Quick View
Terminals & Bars
HS Group - Electrical Automation Products
Schneider Stc510 terminal temperature 2000 mm cable 5123220000
Allen bradley Guardmaster Safety Relay Expand Module  440R-EM4R2
Eaton Power Defense molded cas...
We are at your Service 24/7 ... Whatsapp : +90 553 122 89 38
Useful Links
  • Home
  • About us
  • Products
  • DOWNLOADS
  • References
  • Partners
  • Contact us
Products
  • Current Transformers
  • Metal Enclosures
  • Terminal Block
Contact Us
Turkey Headquarter:
Email = info@hsgrup.com.tr
Phone = +90 553 122 89 38
Mon – Fri 9:00 AM to 6:30 PM SUNDAY – Closed
Address: A: HALİL RIFAT PAŞA MAH. YÜZER HAVUZ SK. PERPA TİC MER B BLOK NO: 543 ŞİŞLİ / İSTANBUL
China Office:
HUANGGANG HS GRUP ELEKTRIK CO LTD
Address: Room 4, 7F, Building 2, Chibi Yuan,4 Chibi Lake Road, Huangzhou District, Huanggang City, Hubei Province